piątek, 27 lipca 2018

Piosenka o Lechitach, czyli jak się tworzy Fake news

W internecie pojawiła się jakaś piosenka o jakiś Lechitach i od razu łosie zaczęły przesyłać sobie linki i się jarać.

Piosenka jest pod tym linkiem
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=-1G8s_Igc9o

Sam fakt, że to się kupy nie trzyma na pierwszy rzut oka nie dziwi.

Szybciutko piszemy do blogerów o pomoc, którzy mogą pomóc. I szybciutko otrzymujemy odpowiedź 


Cześć,
 
w greckim internecie ta piosenka nie istnieje, nie znalazłam o niej ani jednej wzmianki. Poza tym tytuł jest źle przetłumaczony, bo λεχίτες μαλάκες nie znaczy potężni lechici, tylko lechici dupki, huje (jak kto woli). Więc tytuł ma się nijak do tekstu piosenki. Gdyby to była piosenka grecka, to nie sądzę, że zaszłaby taka pomyłka w tytule.

Prowokacja niezbyt udana


Fake news – forma przekazywania informacji, która opiera się na celowej dezinformacji lub oszustwie, rozprzestrzeniana poprzez drukowane i nadawcze serwisy informacyjne, media elektroniczne czy serwisy społecznościowe. Informacje te są pisane i publikowane w celu wprowadzenia w błąd, albo w celu uzyskania finansowych lub politycznych korzyści. Często stosują chwytliwe nagłówki w celu zwrócenia możliwie dużej uwagi. Należy rozróżnić nieprawdziwe i wprowadzające w błąd fałszywe wiadomości od satyry lub parodii, która jest przeznaczona dla humoru, ale nie ma na celu wprowadzenia w błąd odbiorców.


2 komentarze:

  1. Tytuł piosenki to porucznik malachy, dalej tłumacząc malachy to posłaniec czyli porucznik posłaniec, tak ze nie wiem jaki grek to `przetłumaczył na lechici huje, a nawet jak podłożono inny tekst to dla pokrzepienia serc i milo się tego slucha a z greckiego to Lechites Malakes.

    OdpowiedzUsuń
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Malakas
    https://en.m.wiktionary.org/wiki/%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CE%B1%CF%82

    OdpowiedzUsuń