wtorek, 19 grudnia 2023

GODNOŚĆ I AUTONOMIA FERDYNANDA II BURBONA PODCZAS WOJNY KRYMSKIEJ

Czytelniku,

Nasi historycy historycy nie UCZĄ NICZEGO, warto sobie przypomnieć pewną historię zdarzenia, które miało miejsce podczas wojny Krymskiej.

poniższa historia została pobrana z :GODNOŚĆ I AUTONOMIA FERDYNANDA II BURBONA W CZASIE WOJNY KRYMSKIEJ – Alta Terra di Lavoro

 W konflikcie między Rosją a Imperium Osmańskim, Anglią i Francją Ferdynand II Burbon, król Neapolu, pozostał neutralny, demonstrując godność, niezależność i wielką miłość do swoich poddanych, których nie chciał wysłać na masakrę, ale podpisał wyrok śmierci na Królestwo.

2 lipca 1853 r. armia rosyjska wkroczyła do księstw Mołdawii i Wołoszczyzny, protektoratów Imperium Osmańskiego, ale wyznania chrześcijańsko-prawosławnego. Francja i Anglia, obawiając się upadku Bosforu i wkroczenia Rosjan na Morze Śródziemne, poparły Konstantynopol. Turcy, wzmocnieni poparciem obu mocarstw, zdecydowali się stawić opór. W marcu 1854 roku, kiedy Rosjanie odmówili wycofania się z dwóch księstw naddunajskich, Francja i Anglia przystąpiły do wojny, wysyłając floty i dwa korpusy ekspedycyjne. Rozpoczęła się faza zaciekłych walk, więc Anglia szukała sojuszników, prosząc Królestwo Obojga Sycylii i Piemontu o przystąpienie do wojny.

Rząd brytyjski poprosił Ferdynanda II o dostarczenie kontyngentu liczącego 40 000 ludzi i trzy okręty. Ale stosunki między rządem Neapolu a carem Mikołajem I były doskonałe i istniała gęsta wymiana handlowa. Wojna z Rosją nie leżała w interesie Obojga Sycylii i oznaczałaby śmierć tysięcy ludzi bez żadnej rzeczywistej potrzeby obronnej. W związku z tym Ferdynand II odmówił i ogłosił Neapol neutralnym. Handel między Obojgiem Sycylii a Rosją został wzmocniony przez przystąpienie rządu Neapolu do traktatu nawigacyjnego między Waszyngtonem a Petersburgiem 22 lipca 1854 roku. Większa obecność rosyjska na Morzu Śródziemnym oznaczałaby większą równowagę sił, ograniczając agresywną politykę Londynu i sprzyjałaby ruchowi neapolitańskich portów.

Podczas gdy Paryż i Londyn wysłały do Neapolu ostre noty protestacyjne, rząd w Turynie zgodził się przystąpić do wojny i wysłał korpus ekspedycyjny w sile 1855 18 ludzi w kwietniu 000 roku. Żołnierze piemonccy, umieszczeni na angielskich statkach w poważnych warunkach higienicznych, ogromnie ucierpieli z powodu długiej żeglugi. Kiedy wylądowali na Krymie, zostali zdziesiątkowani przez malarię, cholerę i czerwonkę. Straty były bardzo wysokie, ale większość z nich była spowodowana chorobami. W bitwie zginęło tylko 32 żołnierzy.

Po upadku rosyjskiej twierdzy Sewastopol we wrześniu 1855 r., 1 lutego 1856 r. podpisano wstępne traktaty pokojowe. Alianci wyszli z wojny zwycięsko. Rządowi w Turynie udało się zakwestionować kwestię niepodległości Włoch na paryskim kongresie pokojowym.

Podczas Kongresu francuski minister Walewski i angielski minister Clarendon, przypominając stanowisko zajęte w czasie wojny przez Ferdynanda II, ostro skrytykowali rząd w Neapolu, stwierdzając, że należy zrezygnować z zasady nieingerencji, gdyż zły rząd Burbonów zagrażał pokojowi we Włoszech.

Ambasadorowie Francji i Anglii w Neapolu przedstawili depesze z prośbami o amnestię za przestępstwa polityczne i reformy, ale Ferdynand II nie tolerował żadnej ingerencji obcych mocarstw w sprawy wewnętrzne. W rezultacie Francja i Anglia zerwały stosunki dyplomatyczne z Neapolem.

Król Neapolu zaciekle bronił niepodległości królestwa, ale zdobył zdecydowaną wrogość Francji i Anglii. To był początek końca.

Domenico Anfora

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz