poniedziałek, 15 czerwca 2015

XVII wieczna Ukraina - czyli, prawda trochę inna niż w Panu Wołodyjowskim w orginalnych listach pomiędzy uczestnikami powstania Chmielnickiego.

Wydanie Jakuba Michałowskiego z dawnego rekopisma, będącego własnością Ludwika HR. Morsztyna wydana straniem i nakładem C. K. Towarzystwa Naukowego Krakowskiego wydane w Krakowie w 1846 roku.
Powyżej przedstawiam do samodzielnej oceny i wyciągnięcia innych bardziej złożonych wniosków do odpowiedzenia sobie na pytanie jak doszło do powstania Chmielnickiego w orginalnych korespodencjach pomiędzy Chmielnickim, Kisielem i innymi dostojnikami, będącymi aktorami ówczesnej gry politycznej.
Jest ona trochę inna niż ja nam Sienkiewicz napisał, czas przestać żyć mitami i poznac prawdę jaka by ona nie była.
Przedewszystkim należy odróżnić Polaków od Rusinów i Kozaków, jest to niezbędne, aby nie pomylić się we własnej ocenie.
Dlaczego Kozaków tak łatwo było zbuntować itp? Ano,  że nasz Jarema Wisniowiecki wbijał na pal duchownych prawosławnych, czy o tym sie uczyłeś gdzieś..........................wątpię.
Rzczeczypospolita miała niesamowity kulturowy wpływ na wszystkich w ówczesnych czasach, poprzez idee wolności, wspaniałej kultury i poszanowaniu praw dla jednych i braku dla innych, i to moim zdaniem, było iskrą, do wielkiego dramatu.
Brak tolerancji religijnej, brak zwykłej godności, nie jakiś niezwykłych praw czy godności, ale zwykłego poszanowania do normalnego życia. Kozacy - albo hultajstwo, chłopstwo jak ich nazywają tylko dlatego miało posłuch, bo miało dosyć lichwy żydowskiej i traktowania ich jak bydła o czym piszą w tych korespodencjach. To jest historia nielukrowana. Bylibysmy potęgą europejską, której baliby się wszyscy, ale Watykan, Niemcy, a późniejszych czasach Moskwa podzieliły dwa narody, aby się żarły między sobą, próbując wywyższać jednych, a drugimi pomiatając.
Dziś historia się powtarza. Banda oligarchów żydowskich i banderowców, stworzonych przez Niemców doprowadzają do dramatu. Ideologia nazistowska i oligarchia próbująca się usamodzielnić i będąca częścią gry mocarstw amerykańskiego i rosyjskiego doprowadzi do dramatu w tym kraju.
Jak się zachowa Polska, czy starczy nam wystarczająco rozwagi i rozumu, aby nie być pionkiem na tej szachownicy. Jest szansa na stworzenie nowej Rzeczypospolitej, czy ją wykorzystamy, sami nie będąc rozgrywani zobaczymy, czas pokaże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz