środa, 22 lipca 2015

Jan Karol Chodkiewicz - niepokonany obrońca Inflant

Historya Jana Karola Chodkiewicza, Wojewody Wilenskiego napisana przez Adama Naruszewicza dla Króla Polskiego Stanisława Augusta w 1805 r.
https://books.google.pl/books?id=TmpVAAAAcAAJ&pg=PA179&dq=bitwa&hl=pl&sa=X&ei=XIGJVYW8HYLSyAPFhrGwBw&ved=0CDMQ6AEwBDjqAw#v=onepage&q&f=false

Niniejsza publikacja jest wspaniałą przygodą naszej historii i odkrywa kart wielkich zwycięstw polskiego oręża pod Kirhormem i Kłuszynem.
Jest kopalnią wiedzy o ówczesnych czasach, o tym, że Jan Chodkiewicz miał swoich szpiegów na dworze szwedzkim i o tym jak żołnieże zaciężni bali się walczyć z naszą jazdą.
O awanturze moskiewskiej i wielkim zwycięstwie przeciwko nam działającym Szwedom i Szujskiemu i o niewykorzystanej szansie rządzenia Moskwą, błędach, chciwości, głupocie, ale wielkiej szansy, która zmarnowalismy.
Historii trzeba sie uczyć ale z publikacji przed i zaraz porozbiorowej, a dziś nasi historycy to zwykłe tumany, albo piszący bełkot, albo nieświadomie piszą co im Niemcy podsuną, że o komunistach na uniwersytetach nie wspomnę.

Czas to zmienić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz