Bank Of England współpracuje z Accenture w celu stworzenia cyfrowej waluty CBDC
W zeszłym tygodniu https://www.bankofengland.co.uk/news/2020/july/boe-appoints-accenture-as-the-technology-delivery-partner-for-the-rtgs-service-renewal-programme
Bank Anglii ogłosił , że wyznaczył Accenture, firmę świadczącą usługi profesjonalne, na swojego „ partnera w zakresie dostarczania technologii ” w celu odnowienia brytyjskiego systemu płatności Real Time Gross Settlement (RTGS). Wiadomość była zgodna z harmonogramem BOE dotyczącym podejmowania decyzji o partnerze technologicznym w roku 2020.
Zanim przyjrzymy się szerszym implikacjom partnerstwa Accenture z bankiem, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy na temat firmy.
Po pierwsze, oprócz nowo nawiązanych relacji z BOE,
https://www.accenture.com/gb-en/company-world-economic-forum-accenture-relationship
Accenture jest Partnerem Strategicznym Światowego Forum Ekonomicznego i jest nim od dwudziestu lat. To ten sam WEF, który głośno forsuje koncepcję „ Wielkiego Resetu ” w obszarach gospodarki, społeczeństwa, geopolityki, środowiska i technologii.
Po drugie, Accenture dostarcza R3 rozwiązania informatyczne. R3 to „ firma zajmująca się oprogramowaniem typu blockchain dla przedsiębiorstw ”, która prowadzi platformę opartą na rozproszonych rejestrach o nazwie „ Corda ”. Jest to istotne, ponieważ w 2018 r. R3 była jedną z kilku innych instytucji, które wzięły udział w prowadzonym przez BOE „ dowodzie koncepcji programu odnowienia RTGS ‚ ‚.
Celem koncepcji było sprawdzenie, czy systemy R3 i ich odpowiedniki mogą połączyć się z odnowionym RTGS. Końcowy wynik pokazał, że tak.
Komentując partnerstwo Accenture z BOE, Victoria Cleland (dyrektor wykonawczy ds. Bankowości, płatności i innowacji) stwierdziła, że stanowi to „ kluczowy kamień milowy w naszym ambitnym i ekscytującym programie odnowienia RTGS ”. Podkreślając, że program odnowienia RTGS jest kluczowym priorytetem BOE, Cleland dodał, że „ odnowiona usługa RTGS zostanie zaprojektowana nie tylko z myślą o korzyściach dla wszystkich w kraju, którzy dokonują płatności, ale także w celu utrzymania Wielkiej Brytanii w czołówce innowacji płatniczych . ‚
Sulabh Agarwal,
dyrektor zarządzający w Accenture , powiedział, że „ odnowiony system umożliwi instytucjom finansowym dostęp do nowocześniejszej i bezpieczniejszej platformy płatności, dostosowanej do przyszłości ”.
Cel przedstawiony w komunikacie prasowym zakłada, że nowy RTGS zacznie być dostarczany w 2022 roku. Potwierdza to opublikowany niedawno przez bank „ Plan programu odnowy RTGS ” . Planowanych jest kilka etapów przejścia, aż odnowione usługi zostaną uruchomione w latach 2023–2024. Program zakończy się w 2025 r., Gdy odnowiony RTGS będzie w pełni operacyjny.
Temat RTGS to temat, o którym regularnie piszę od 2018 roku .
Jeśli nie znasz podstaw RTGS, polecam przyjrzenie się niektórym kluczowym aspektom.
Najbardziej niepokoi mnie potencjalna zależność między odnowionym RTGS a przyszłą emisją waluty cyfrowej banku centralnego BOE. Kilka nowych informacji, z którymi niedawno się spotkałem, potwierdza tę możliwość.
Pierwsza pochodzi z czerwca 2019 r., Kiedy BOE omawiało
„ najnowsze przemyślenia na temat wykorzystania interfejsów API w celu usprawnienia interakcji użytkowników z odnowioną usługą Real-Time Gross Settlement (RTGS) ”. API to skrót od „ Application Programming Interface ” i jest opisywany przez bank jako „ zestaw funkcji i procedur umożliwiających tworzenie aplikacji, które mają dostęp do funkcji lub danych systemu operacyjnego ”.
Powodem , dla którego o tym wspominam, jest to, że w marcu 2020 r., Kiedy BOE wydało 57-stronicowy dokument do dyskusji zatytułowany
„ Waluta cyfrowa banku centralnego – możliwości, wyzwania i projektowanie ”, rozmawiali o API w połączeniu z „ dostawcami usług płatniczych ” dla CBDC. Oto fragment artykułu, który opublikowałem w artykule w maju 2020 roku :
https://stevenguinness2.wordpress.com/2020/05/01/boe-central-bank-digital-currency/
Aby uzyskać dostęp do CBDC, klienci musieliby zarejestrować się u dostawcy. Jednak wiązałoby się to z pewnymi warunkami. Tożsamość użytkowników musiałaby zostać uwierzytelniona, zarówno w celu otwarcia konta, jak i dokonywania płatności, w imię ochrony ich przed oszustwami i zwalczania prania pieniędzy. Należałoby zrzec się praw do anonimowości.
Jeśli chodzi o sposób przetwarzania płatności CBDC, BOE wspomina, że transakcje między użytkownikami tego samego dostawcy mogłyby przechodzić przez ich własne systemy i nie musiałyby być ratyfikowane przez główną księgę banku. Ale płatności CBDC między dwoma różnymi dostawcami – powiedzmy Barclays i Santander – musiałyby przejść przez księgę, a co za tym idzie przez BOE.
Z „dostawcami interfejsu płatności” łączy się coś, co nazywa się „interfejsem programowania aplikacji” (API). To właśnie pozwoliłoby dostawcom z sektora prywatnego na podłączenie się do głównej księgi rachunkowej BOE. Jakikolwiek nieuprawniony dostęp byłby automatycznie blokowany, ponieważ tylko firmom podlegającym regulacjom zezwolono by na wejście.
Krótko mówiąc, API stanąłby pomiędzy „ dostawcami interfejsów płatności ” jako ściana bezpieczeństwa w systemie CBDC. Fakt, że API jest omawiane jako część odnowionego RTGS, a także przyszłego CBDC, wskazuje na jego znaczenie.
Druga informacja pochodzi ze
spotkania, które odbyło się 2 czerwca 2020 roku przez Zewnętrzny Organ Doradczy Programu Odnowy RTGS. W skład tego organu wchodzą Barclays i Lloyds Banking Group. Poza omówieniem najnowszych aktualizacji dotyczących odnowionego RTGS, ostatni punkt spotkania był poświęcony walucie cyfrowej banku centralnego i protokołowany w następujący sposób:
Przedstawiono aktualizację prac Banku Anglii nad cyfrową walutą banku centralnego (CBDC), ze szczególnym uwzględnieniem dokumentu do dyskusji opublikowanego w marcu 2020 r. Wyjaśniono, że Bank nie podjął decyzji o wydaniu CBDC. Dokument miał służyć jako podstawa do dyskusji na temat tego, w jaki sposób krajowy CBDC mógłby potencjalnie odegrać użyteczną rolę w realizacji celów Banku.
CBDC było dalej badane wraz z innymi bankami centralnymi. Kluczową kwestią było to, czy opinia publiczna zdecyduje się na skorzystanie z CBDC i jaki będzie to wpływ na stabilność finansową i monetarną.
Aby jeszcze bardziej podkreślić znaczenie dokumentu do dyskusji, do którego odniesiono się w protokole, to właśnie ten dokument wspomniał, w jaki sposób praca banku nad CBDC pomoże im „ zrozumieć, czy CBDC może współdziałać z odnowieniem RTGS ”. W serii artykułów zwróciłem uwagę na przekonanie BOE, że główna księga jest w sercu nowego RTGS „ mogłaby opierać się na naszym ambitnym odnowieniu usługi RTGS i uzupełniać inicjatywy sektora prywatnego mające na celu poprawę płatności ”.
Twierdzę, że to, co tu widzimy, dotyczy tego, w jaki sposób przebudowa systemu płatności BOE ma fundamentalne znaczenie w dążeniu do wydania CBDC. W takim przypadku harmonogram odnowienia RTGS zawiera pewne wskazówki, kiedy bank może próbować wprowadzić CBDC.
Weź pod uwagę w tym miejscu projekt Banku Rozrachunków Międzynarodowych
„ Innowacja BIS 2025 ”, w którym technologia kryjąca się za cyfrową walutą odgrywa integralną rolę. Zakończenie odnowionego RTGS planowane jest na 2025 r., A mniej więcej w tym czasie Rezerwa Federalna planuje uruchomienie nowego systemu płatności o nazwie „ FedNow ”.
BIS nie dyskutowało, dlaczego rok 2025 wydaje się mieć takie znaczenie. Jedyne, co wiemy na pewno, to to, że za pięć lat banki centralne powinny mieć nowy system płatności zgodny z technologią blockchain i rozproszoną księgą, który sam w sobie położyłby podwaliny pod realizację CBDC.
Jeśli globalni planiści dotrzymają swoich terminów, do 2025 r. Cyfrowa waluta banku centralnego zacznie pojawiać się na Zachodzie. W międzyczasie we wschodnich Chinach dążą do własnego wdrożenia CBDC.
Jak informowaliśmy w czerwcu , testy rozpoczęły się już w czterech miastach w całym kraju. Ale wygląda na to, że do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 r. Zapowiada się dużo większe wdrożenie. Dokładnie wtedy, gdy odnowiony RTGS zacznie się pojawiać online.
W Wielkiej Brytanii Bank Anglii publicznie ogłasza stanowisko, że jakikolwiek CBDC „ prawdopodobnie działałby raczej jako uzupełnienie gotówki niż substytut ”. Potraktowałbym to z najwyższą ostrożnością, po prostu dlatego, że w przeciwieństwie do Dyrektora Generalnego BIS Agustina Carstensa, który mówi, że w świecie CBDC wszystkie płatności będą dokonywane wyłącznie elektronicznie. Cytując go bezpośrednio :
„ On lub ona nie mieliby już możliwości płacenia gotówką ”.
https://www.bis.org/speeches/sp190322.pdf
Moim zdaniem celem elit bankowych jest wdrożenie globalnej sieci CBDC jako mechanizmu stopniowej eliminacji gotówki. Ilość fizycznego pieniądza zaczęła spadać na początku tego roku, gdy kraje zostały zablokowane. Poziom gotówki w Wielkiej Brytanii zaczyna rosnąć ,
https://www.link.co.uk/about/statistics-and-trends/
ale pozostaje znacznie poniżej poziomu z 2019 r. Kolejna runda powszechnych blokad w czasie odrodzenia się pandemii jeszcze bardziej osłabi zaufanie ludzi do obchodzenia się z banknotami.
Podczas gdy wolumen transakcji bankomatowych w Wielkiej Brytanii rok temu wynosił 50,9 mln, dziś jest to 32,8 mln. Nietrudno sobie wyobrazić, że poziomy spadną z powrotem do poziomu z kwietnia – 20,5 miliona – lub gorzej, jeśli sezon jesienno-zimowy niesie ze sobą tak wychwalaną „ drugą falę ”.
Jedną z rzeczy, które mnie szczególnie niepokoją, są doniesienia o
bardzo niedawnej sesji „ gry wojennej ” między premierem Borisem Johnsonem a kanclerzem Rishim Sunakiem , gdzie najwyraźniej dyskutowano, że osoby powyżej pięćdziesiątki mogą wkrótce zostać zmuszone do pozostania w domu, aby uniknąć kolejnej blokady narodowej. . To osoby powyżej 50. roku życia są bardziej skłonne do uporczywego korzystania z gotówki jako formy płatności . .
https://www.accesstocash.org.uk/media/1087/final-report-final-web.pdf
🤦♂️
OdpowiedzUsuń