czwartek, 25 lutego 2021

Jak firma Mastercard wymyśliła zagrożenie dla zdrowia związane z gotówką, czyli covidowy zawrót głowy

Pobrane z niemieckiego bloga:

https://norberthaering.de/bargeld-widerstand/mastercard-gesundheitsgefahr-bargeld/

24 lutego 2021 r. | Mastercard nie zaczął po prostu sprzedawać twierdzeń podczas kryzysu Corona, że ​​gotówka stanowi główne zagrożenie dla zdrowia. To kampania, która trwa co najmniej osiem lat. Hakon von Holst przyjrzał się bliżej początkom. W środku: media, które trąbią o każdym bzdurze opartym na zainteresowaniach, które ktoś nazywa studium, i nadają mu stromy nagłówek.

 

 

Poniżej znajduje się skrócona wersja artykułu, który można przeczytać w całości na blogu www.bargeldverbot.info .

https://bargeldverbot.info/2021/02/22/mastercards-weltweite-aktivitaeten-gegen-bargeld-aufgedeckt-die-erfindung-einer-gesundheitsgefahr-durch-banknoten/

 

Hakon von Holst, amerykańska firma obsługująca karty kredytowe Mastercard, zobowiązała się do świata bez gotówki. Firma robi wszystko, aby osiągnąć swój cel. W tym artykule dowiesz się, jak Mastercard manipuluje opinią publiczną na całym świecie i zmienia zdanie na korzyść cyfrowych środków płatniczych. Główny nacisk kładziony jest na próbę zakotwiczenia gotówki jako obiektu niehigienicznego i zagrażającego zdrowiu w świadomości społeczeństwa.

 

Marzec 2013: Wiadomość rozeszła się po całym świecie

USA

CNN, 28 marca : Jeśli myślałeś, że brudne pieniądze są tylko na kontach zagranicznych, sprawdź swój portfel. Ale możesz później umyć ręce. […]. Badanie oksfordzkie wykazało średnio 26 000 bakterii na jednym banknocie ”.

 

Szwajcaria

Blick, 26 marca : »Obrzydliwe pieniądze: Wielu Szwajcarów uważa, że ​​gotówka jest niehigieniczna [.] 64 procent Szwajcarów uważa, że ​​ich gotówka jest niezdrowa. Nic dziwnego, bo jest szczególnie brudny ”.

 

Rosja

Komsomolskaja Prawda , 27 marca: »Na każdym rosyjskim banknocie jest 30 000 bakterii [.] […]. Nasz Departament Skarbu planuje wprowadzić górny limit płatności gotówkowych […]. Mówi się, że łatwiej jest walczyć z tymi, którzy nie płacą podatków […]. Teraz jest jeszcze jeden powód, by rozstać się z gotówką [...]: higiena ”.

 

Japonia

CNN Japan, 31 marca : „Niezależne badanie [...] przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wykazało, że na każdym banknocie znajduje się średnio 26 000 bakterii”.

 

I tak dalej, te same artykuły na całym świecie o brudnej, niezdrowej gotówce.

 

Banalna podstawa globalnego przesłania

Co się stało? Mastercard zleciła śledztwo w Oksfordzie. Pod kierunkiem prof. Iana Thompsona sprawdzono banknoty w różnych walutach pod kątem liczby drobnoustrojów. Zaczęło się w piątek 15 marca 2013 roku. Dla młodych badaczy mała urozmaicenie w suchym, codziennym życiu naukowym.

 

W celu policzenia bakterii na banknotach pobrane próbki umieszczono w komorze grzejnej na 5 dni. Na podstawie liczby kolonii drobnoustrojów, które utworzyły się w tym czasie, można było wyciągnąć wnioski o tym, ile bakterii było wcześniej na banknocie.

 

Ale powiedzmy sobie jasno: „badanie”, jak było śledztwo na znakomitym elitarnym Uniwersytecie Oksfordzkim było i jest nazywane w wielu doniesieniach prasowych, było prostym testem laboratoryjnym przeprowadzonym w imieniu firmy obsługującej karty kredytowe. Mastercard mogła zaprezentować wyniki wyłącznie publicznie.

 

Firma kontaktuje się z mediami pięć dni po ocenie próbek. W swoim międzynarodowym komunikacie prasowym Mastercard rozpoczyna od interpretacji wyników ankiety internetowej, którą grupa zleciła brytyjskiej firmie zajmującej się badaniem rynku:

 

57% uważa, że ​​banknoty i monety są najmniej higienicznymi przedmiotami, z którymi mają kontakt, nawet przed poręczami schodów ruchomych ”.

 

Nieznacznie zmodyfikowana niemiecka wersja komunikatu prasowego mówi:

 

51% Niemców jest przekonanych, że żaden przedmiot codziennego użytku nie jest tak niehigieniczny jak banknoty i monety. Nie unikają nawet kontaktu z poręczami schodów ruchomych ”.

 

Rzeczywisty wynik ankiety w żaden sposób nie potwierdza tego stwierdzenia. Pytanie zadane uczestnikom brzmiało: „Czy moglibyście sklasyfikować następujące pozycje pod względem higieny, gdzie 1 oznacza najwyższą, a 4 najniższą?”. Jedynymi możliwymi do wyboru były „Książki w bibliotece”, „przyciski na karcie terminal płatniczy, „poręcz na schodach ruchomych” oraz „banknoty i monety, które otrzymujesz jako resztę”. W toaletach czy wózkach na zakupy nie było do wyboru klamek, nie było też uchwytów w autobusach i pociągach. Wyraźne odniesienie do banknotów JAKO ZMIANY przekazało rozmówcy, że obcy również mieli kontakt z przedmiotem. Mając to na uwadze, nie jest to już takie zaskakujące

 

W odniesieniu do badania w Oksfordzie stwierdza się, że na przeciętnym banknocie znajduje się 26 000 bakterii (średnio na banknotach euro 11066, czyli nieco mniej). Nawet najnowszy banknot miałby już 2400 bakterii.

 

Kontynuuje cytat z Iana Thompsona, pod którego kierownictwem przeprowadzono testy. Wspomina, że ​​duża liczba bakterii chorobotwórczego drobnoustroju może prowadzić do infekcji. Jednak Mastercard nie spełnia warunków wstępnych, aby potrzebna większa liczba bakterii była tego samego rodzaju, a następnie dostała się do organizmu.

 

W różnych testach zewnętrznych wielokrotnie stwierdzano, że banknoty zawierają głównie bakterie z flory skóry ludzkiej.

 

Ian Thompson najwyraźniej przedstawił wiele cytatów dostosowanych do różnych krajów docelowych dla swoich pieniędzy. W międzynarodowym komunikacie prasowym zacytowano go:

 

Istnieje powód, dla którego Europejczycy uważają, że gotówka jest brudna. Testowane przez nas euro zawierało średnio 26 000 bakterii. W przypadku niektórych organizmów chorobotwórczych jest to wystarczające do infekcji. [...] ”.

 

W niemieckim komunikacie prasowym cytat brzmiał: „Są powody, dla których Niemcy uważają, że gotówka jest brudna. Testowane przez nas euro zawierało średnio 11 000 bakterii. W przypadku niektórych patogenów wystarczy to do infekcji. [...]. «, Itd.

 

Jesienią i zimą 2013 roku Mastercard wykorzystał grypę jako okazję do zareklamowania swoich usług: »Hatschi! Przygotuj się na sezon grypowy, rezygnując z gotówki [.] ”(12 listopada 2013 r.)„ Przyjazne przypomnienie o umyciu rąk w tym sezonie grypowym [.] ”(17 grudnia 2013 r.) Każdy ze słowem kluczowym„ Brudna gotówka ”( Brudna gotówka) i wymowne zdjęcie.

 

W Internecie grupa rozpowszechnia zwięzłe wiadomości z kreskówkami, takimi jak :

 

Jak myślisz, kiedy używanie brudnej gotówki będzie przedmiotem społecznego tabu? «

 

lub

 

Czy nadal używasz brudnej gotówki? ”

 

I zgodnie z publikacją innego badania z maja 2014 roku, w którym Mastercard wykazał dysproporcję między liczbą respondentów, którzy uważają, że gotówka jest brudna, a liczbą tych, którzy konsekwentnie myją ręce po każdym kontakcie z gotówką, pojawiło się niejednoznaczne zdjęcie z napis:

 

»Nigdy więcej złych nawyków! Gotówka to brudny nawyk ”.

 

Wiosna 2020: Wyniki z laboratorium w Oxfordzie zyskują drugie życie

18 lutego 2020 r. Firma Mastercard wydała komunikat prasowy w języku tureckim: „Pieniądze mają wpływ na rozprzestrzenianie się wirusów [.]”. Tak mówi nagłówek. Oprócz tego, że amerykańska firma ogłasza wyniki badań z Oksfordu, odwołuje się on jedynie do amerykańskiego badania z 2017 roku, w którym Mastercard odkrył, że wirus przeziębienia [świeżo złapany na banknocie] może pozostać przy życiu przez 12 dni.

 

Komunikat prasowy szybko się rozprzestrzenił i często był publikowany bez komentarza w mediach. Wkrótce pojawiło się rosyjskie tłumaczenie, które również nie zmieniło się w prasie internetowej: 19 lutego chińska prasa podała, powołując się na raport turecki.

 

W marcu wiele hiszpańskich mediów pisało o śledztwach z Oksfordu wraz z informacją, że w związku z bieżącymi wydarzeniami w madryckich autobusach nie można już płacić gotówką. Źródłem raportów była najwyraźniej wiadomość od hiszpańskiej agencji prasowej EFE. Wiosną pojawiło się kilka artykułów w innych krajach, w których wyniki z Oksfordu dały drugie życie: na przykład w Szwajcarii czy Japonii.

 

Na początku kryzysu Mastercard współpracował z innymi firmami z sektora finansowego nad podwyższeniem górnego limitu płatności zbliżeniowych. Projekt odniósł sukces na całym świecie. Na kontynencie lokalnym można było uzyskać wsparcie Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego dla projektu. Publicznie prezentowałeś się jako cichy koneser.

 

Gotówka czy karta kredytowa: co jest najlepsze dla naszego zdrowia?

Jak ujawniono badanie, tylko kilka bakterii odrywa się od banknotów na bazie bawełny, takich jak euro (zbadano banknot jednodolarowy zawierający 25% lnu i 75% bawełny): Trzy rodzaje badanych bakterii na ogół nie są już chciały do ​​siebie, ponieważ 0,1-0,3% (co najwyżej 0,7%) odrywa dotknięty obszar i przykleja go do palca. Testowany wirus dał wyniki od 0,1 do 1,5%. Dochodzenie wykazało również, że gładkie, nieporowate przedmioty wyglądają zupełnie inaczej: tam transfer działa do 250 razy lepiej niż w przypadku banknotów.

 

A większość bakterii na banknotach jest i tak nieszkodliwa. Nielicznym innym zapobiega namnażanie się na naszych dłoniach przez obecność innych bakterii należących do naturalnej flory skóry, które dodatkowo wspierają nasz organizm w plecach. Należy również wspomnieć, że na powierzchni naszego ciała znajdują się mikroorganizmy, które tworzą peptydy przeciwdrobnoustrojowe i bezpiecznie zabijają mniej pożyteczne drobnoustroje.

 

Interesujące jest przeprowadzenie pewnych badań, aby dowiedzieć się, ile bakterii z gatunku patogennego w ogóle jest potrzebnych do zakażenia: RKI szacuje, że zatrucie salmonellą wynosi zwykle od 10 000 do 1 000 000.

 

Mając to na uwadze, nie jest zaskakujące, że Federalne Biuro Oceny Ryzyka nie przywiązuje żadnego szczególnego ryzyka do gotówki, jeśli chodzi o wirusa w obecnym kryzysie. Nie robi tego również szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia Publicznego, RKI, Deutsche Bundesbank i Europejski Bank Centralny. Jeśli chodzi o bakterie, EBC zauważa, że ​​ich ilość jest tak mała, że ​​nie może wywołać objawów choroby.

 

W odniesieniu do badania w Oksfordzie stwierdza się, że na przeciętnym banknocie znajduje się 26 000 bakterii (średnio na banknotach euro 11066, czyli nieco mniej). Nawet najnowszy banknot miałby już 2400 bakterii.

 

Kontynuuje cytat z Iana Thompsona, pod którego kierownictwem przeprowadzono testy. Wspomina, że ​​duża liczba bakterii chorobotwórczego drobnoustroju może prowadzić do infekcji. Jednak Mastercard nie odpowiada na potrzebę dostania się do organizmu tak dużej liczby JEDNEGO I TEGO SAMEGO RODZAJU bakterii. W różnych testach zewnętrznych wielokrotnie stwierdzano, że banknoty zawierają głównie bakterie z flory skóry ludzkiej.

 

Czy na banknocie jest dużo 11 066 bakterii?

Zbadane w Oksfordzie banknoty 5 euro mają wymiary 120 × 62 mm (tj. 74,4 cm²) oraz górną i dolną część (74,4 razy 2 boki to 148,8 cm²). Średnio 11 066 bakterii podzielonych przez 148,8 daje 74 bakterie na centymetr kwadratowy. Nie jest to duża liczba. Ponadto, jak już wspomniano powyżej, tylko niewielka część bakterii z banknotu odpada po dotknięciu.

 

W 2014 roku naukowcy zbadali, ile bakterii jest przenoszonych podczas 10-sekundowego pocałunku w kontakcie z językiem: średnio 80 milionów. A 100 miliardów mikrobów żyje na ludzkiej skórze !

 

Jak pisze w publikacji miasto Zurych , zdrowa, niezanieczyszczona woda pitna zawiera 20 000–150 000 bakterii na mililitr. W tym samym zakresie jest woda mineralna niegazowana z butelki. Czysta woda jeziora zawiera 1 milion bakterii na mililitr.

 

Bakterie są wszechobecne - w powietrzu, w wodzie, na powierzchni, nawet w świecącej lawie! Jednak ich liczba jest znacznie przewyższana przez wirusy. Wydaje się, że tylko atomy i cząsteczki są tam bardziej powszechne.

 

Karta identyfikacyjna Mastercard

W dniu 8 maja 2013 r. Nigeryjska Narodowa Komisja Zarządzania Tożsamością i Mastercard zaprezentowały nowy elektroniczny dowód tożsamości na Światowym Forum Ekonomicznym w Afryce: w zestawie karta kredytowa. Jak donosi Mastercard, prowizja obejmowałaby firmę obsługującą karty kredytowe w projekcie, ponieważ pomaga ona nigeryjskiemu państwu w ograniczeniu wykorzystania gotówki. Rok później nadszedł czas: na nowym dowodzie tożsamości Nigerii pojawił się symbol Mastercard :

 

Co możesz zrobić

Płać jak najwięcej gotówką i jak najmniej kartami Mastercard i Visa. Zignoruj ​​znaki w supermarketach, proszące o zapłatę kartą.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz