piątek, 2 marca 2018

Głagolica, alfabet którym posługiwali się Polacy przed wymyślonym chrztem Polski

6 komentarzy:

 1. A jaka jest wiarygodność kroniki Blaise'a? Znasz inne źródła które to potwierdzają? Równie dobrze może to być zmyślenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe z jakich źródeł korzystał Blaise de Vigenere w tym swoim opracowaniu dla Walezego , zresztą już sam fakt ,że Walezy cztery miesiące po koronacji uciekł z Polski wskazuje ,że cały ten wysiłek wymyślania jakiejś kroniki "królestwa Polski " przed Mieszkiem poszedł na marne . Alchemik i kryptolog , trochę taki John Dee ma tu być jakimś znawcą "starożytnej słowiańszczyzny" , cała ta jego "kronika" jest "funta kłaków" warta i została w całości wymyślona, najprawdopodobniej by wzmocnić prestiż samej słowiańszczyzny w tym Polski . Jeśli głagolica miałaby być znana Słowianom przed pojawieniem się Cyryla z Metodym , to po co ten apel księcia Rościsława?
  // „Nasz naród jest ochrzczony, ale nie ma jeszcze nauczyciela. Nie rozumiemy ani greki, ani łaciny. (...) Nie znamy liter ani ich znaczenia; przyślij więc nam nauczycieli, którzy dadzą poznać słowa Pisma Świętego oraz ich sens” (Rościsław, książę Moraw, rok 862 n.e.).//

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No dobra a Metody to jakiego alfabetu używał? Pytam cię znawco bo może ty nie masz wiedzy nawet wartej funta kłaków.

   Usuń
  2. Wbrew powszechnej opinii ,że nie ma głupich pytań ,udało ci się ją jednak naruszyć.Co ma do rzeczy znajomość alfabetu czy nawet alfabetów bo przecież nie jest wykluczone ,że obok greki ,Cyryl i Metody mogli znać łacinę czy nawet hebrajski , ważne jest to ,że opracowali głagolicę z myślą o ewangelizacji Słowian bo oprócz wymienionych tu języków , z uwagi na sąsiedztwo ludów słowiańskich , znali też ich język ( fonetycznie ) , niewykluczone ,że do opracowania głagolicy mogli wykorzystać elementy słowiańskich run , w każdym razie ,skoro nie zachowało się w głagolicy nawet jedno zdanie ,nie mające związku z chrześcijaństwem , to chyba musi być jasne,że za tym alfabetem stoi Cyryl z Metodym czyli nikt wcześniej nie mógł w nim nic zapisać bo go nie było

   Usuń
  3. Szanowny dezinformatorze,
   Są dwie głagolice, Cyrylowa i przed Cyrylowa. Ja jeszcze do tej przedcyrylowej nie dotarłem jeszcze...
   Ciekawe z jakich źródeł korzystał Blaise de Vigenere w tym swoim opracowaniu dla Walezego - zdradzę Ci tajemnicę, ze źródeł książkowych, które znajdują się w bibliotekach, tylko nie zdradź tej tajemnicy nikomu.
   trochę taki John Dee, widzę, że czytujesz Coryllusa. Przyzwoity człowiek, ale bardzo naiwny.
   to po co ten apel księcia Rościsława?
   // „Nasz naród jest ochrzczony, ale nie ma jeszcze nauczyciela. Nie rozumiemy ani greki, ani łaciny. (...) Nie znamy liter ani ich znaczenia; przyślij więc nam nauczycieli, którzy dadzą poznać słowa Pisma Świętego oraz ich sens” (Rościsław, książę Moraw, rok 862 n.e.).// - cytowanie takich kawałków to typowa dezinformacja .

   Usuń
  4. Podaj chociaż jeden tytuł opracowania , z którego skorzystał de Vigenere, poza tym , co jest dezinformacją w apelu Rościsława do cesarza Bizancjum Michała III, przecież to można łatwo zweryfikować :)
   Coryllus to bajkopisarz , a gdy zaniechał publikować na "salon24", to już nie wiem co od tamtej pory wymyśla,aha, i powodzenia w dotarciu do tej "przedcyrylowej" glagolicy :)))

   Usuń