czwartek, 12 lutego 2015

Filozofia Bismarcka w stosunku do Polaków - zapamietaj ją dobrze czytelniku

WYPOWIEDZI  OTTO VON BISMARCKA  O POLAKACH

 
 
Z wystąpienia na Zjednoczonym Sejmie Pruskim w 1847 roku:
„Gdyby Żydom dano możność emigrowania z Poznańskiego w głąb Niemiec, nie skorzystaliby z niej masowo, gdyż beztroska polskiego charakteru w odniesieniu do spraw tego świata uczyniła z Polski eldorado dla Żydów.”
 
Z wypowiedzi o polskim ruchu narodowym w 1851 roku:
„Jest i pozostanie on elementem wrogim pruskiemu rządowi, niezależnie od formy, w której będzie występował. Niemożliwe jest pogodzenie się z nim (ihn versohnen) (...). Nie pozostaje nic innego jak energicznie ograniczyć go do podrzędnej pozycji, na którą zasługuje”.
 
Z listu do siostry, 26 marca 1861:
„Bijcie Polaków, ażeby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeśli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak  ich wytępić. Wszak wilk nie jest temu winien, że go Bóg stworzył takim, jakim jest, i zabija go też za to każdy, kto tylko może.”
Otto von Bismarck, a letter of 26 March 1861 to his sister Malwine, written from St Petersburg, Russia, where Bismarck was Prussian Ambassador. Source: "Gesammelte Werke", XIV/I page 568, quoted in Hans Rothfels, "Bismarck, der Osten und das Reich", page 75.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza