poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Kroniki Średniowieczne

Im bardziej się człowiek wgłębia w historię, a szczególnie w różne tłumaczenia z danego okresu to poziom nauczania naszych historyków nie jest najwyższych lotów lekko powiedziawszy. Na dzień dzisiejszy wydania Kroniki Długosza wszystkie wydania są sfałszowane także inne, na co nie wpadł żaden tzw historyk. Wydarzenia były fałszowane wielokrotnie, więc do naszej historii trzeba będzie usiąć jeszcze raz, ale tylko wtedy, gdy będziemy mieli trochę więcej wiedzy, natomiast opinie obecnych historyków wymagają zupełnie nowego spojrzenia.

Poniżej znajdą Państwo dostęp do głównych Kronik, na podstawie których opiera się pisanie dziejów Polski. Proszę je jednak traktować z ostrożnością. Odkrycie ciekawych rzeczy jest dopiero przed nami.

Kronika Galla Anonima
Autor Kroniki, od wieku XVI określany mianem Galla (czyli Francuza), był zapewne benedyktyńskim mnichem pochodzącym z Francji, który przybył do Polski z Węgier na początku XII wieku. Chociaż swą Kronikę napisał po łacinie, ze względu na jej wyjątkowość: ścisły związek z historią naszego państwa, wartość źródłową i walory artystyczne, uznaje się ją powszechnie za pierwsze znaczące dzieło polskiego piśmiennictwa. Powstała prawdopodobnie na konkretne zamówienie, w latach 1112-1116. W trzech księgach Anonim przedstawił dzieje Polski od czasów legendarnych do roku 1113

Kronika Jana Długosza
Jan Długosz (1415-1480), polski historyk i kronikarz, dyplomata, duchowny i geograf.
Początkowo uczył się w szkole parafialnej w Nowym Korczynie gdzie ojciec był starostą od 1421 r., a następnie przez trzy lata studiował na Akademii Krakowskiej. Opuścił uczelnię nie uzyskując żadnego stopnia naukowego i jako notariusz publiczny trafił na dwór biskupa krakowskiego, Zbigniewa Oleśnickiego. Był jego zaufanym współpracownikiem, sekretarzem i kanclerzem w latach 1433 - 1455. W 1437 został kanonikiem krakowskim. Po śmierci Oleśnickiego służył królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi, a od 1467 był wychowawcą synów królewskich. W 1480 został arcybiskupem - nominatem lwowskim. Uczestnik wielu poselstw zagranicznych: w 1449 do Rzymu, 1467 do Czech, 1469 na Węgry, 1478 do Wyszehradu.
Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego, 12 ksiąg opisujących dzieje Polski od czasów legendarnych do 1480, poprzedzone pierwszym opisem geograficznym Polski pt. „Chorographia...”, powst. 1455–1480, wydane pt. Historia polonica Joannis Długossi, wyd. J. Szczęsny Herburt, Dobromil 1614 (ks. 1–4), Dobromil 1615, drukarnia J. Szeliga (ks. 1–6; edycja przerwana zakazem Zygmunta III); pt. Historiae polonicae libri XII, quorum sex posteriores nondum editi (staraniem H. Huyssena), t. 1–2, Frankfurt 1711, drukarnia J. L. Gleditsch i M. G. Weidmann (edycja niekompletna). Pełne wydanie ukazało się w latach 1701–1703. Pierwsze wydanie w przekładzie na język polski ukazało się w latach 1867-1870 pt. Jana Długosza kanonika krakowskiego Dziejów polskich ksiąg dwanaście. Drugie wydanie w przekładzie na język polski rozpoczęło się w 1961 i zakończyło w 2006

Ksiega I – IV (Wydanie z 1867 r)


Księga III IV


Księgi V i VI


Ksiegi VII i VIII


Księgi IX do XIIKronika Polska  Wincentego Kadłubka


Kronika Lechitów i Polaków napisana przesz Godzisława Baszko lub Boguchwała zamieniono nazwę na Kronika Wielkopolska, aby pominąć nazwę Lechitów .
lub


http://historiapolski.eu/kronika-lechitow-i-polakow-t962.htmlKronika Polska
przez Dzierstwę zamieniono na Kronikę Mierżwy, ostatnio wydaną tylko po łacinie. Ale w internecie można ja znaleźć, pod inna nazwą.

- WWydana w Krakowie po łacinie Kronika Dzierzwy podaje 5 zachowanych do dziś łacińskich kodeksów. Prezentowana  kronika napisana została na podstawie jeszcze innego nie zachowanego do dziś kodeksu. Prezentowana kronika jest jedynym i posiada wiele mankamentów.

Po pierwsze tłumacz stara się podwarzyć tłumaczony tekst w który nie wierzy.

Po drugie , omija niektóre fragmenty co widać po objaśnieniach dołączonych do tłumaczonego tekstu.

Po trzecie Dzierzwa dla określenia państwa polskiego używa łacińskiego słowa "impeirium i imperii" co znaczy imperium, a tłumacz nie przetłumaczył tego nawet raz.

Przy wszystkich tych mankamentach prezentowana książka to skarbnica wiedzy i dostarcza bezcennych informacji o ukrywanej dziś histori Polski.
http://books.google.pl/books?id=XfwKAAAAIAAJ&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q&f=false
Mało znana Kronika Bolesława III Króla Polskiego bezimienny rekopishttp://books.google.pl/books?id=Eks-AAAAYAAJ&pg=PA103&dq=Kronika+Ademara&hl=pl&sa=X&ei=9kfyU4XwIInMOcTvgagF&ved=0CD0Q6AEwBjgK#v=onepage&q&f=falseKronika

Tutaj mamy coś w rodzaju podsumowania -spojrzenia krytycznego.

Wstęp krytyczny do Dziejów Polskich

https://archive.org/details/wstpkrytycznydo00unkngoog

Epitafium Bolesława Chrobrego
http://www.mediewistyka.pl/Chrobry.pdf

Te kroniki można sobie zestawić z np Kronika Bielskiego

https://books.google.pl/books?id=zi0LAAAAIAAJ&pg=PA52&lpg=PA52&dq=Wisimir&source=bl&ots=LziUwukFJm&sig=1uGNTT2asYp2PXhhbZkJeTdpgSA&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwio5rKN4O_aAhXEhiwKHZXFDusQ6AEIaTAO#v=onepage&q=Wisimir&f=false


I o co tyle hałasu?

No to zaczynamy………………


2 komentarze:

  1. Niestety nie mogę znaleźć fragmentu o Bolesławie II Zapomnianym :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z Bolesławem II Zapomnianym jest ciężko. Kroniki były pisane przeważnie przez osoby duchowne i stąd cenzura. Kronika Dzierżwy s.64

      Usuń